Науково-практичний журнал
УКР   ENG
Регіональна економіка
   



Журнал Регіональна економіка -- re2015.01.115

Репозитарій ІРД НАНУ Репозитарій НБУВ УДК 336.144.2(477)
Кульчицький М. І. Бюджетне регулювання інноваційної діяльності в умовах модернізації національної економіки / М. І. Кульчицький, Н. Б. Демчишак // Регіональна економіка. – 2015. – №1(75). – С. 115-121.
Літер.: 12

Автори

Анотація

Досліджено теоретичні основи бюджетного регулювання. Розглянуто бюджетне регулювання як сукупність інструментів і важелів, за допомогою яких держава створює умови для мобілізації фінансових ресурсів і їх ефективного використання, а також як збалансований та узгоджений вплив бюджетних інструментів на об’єкти регулювання, у тому числі інноваційну діяльність. Розкрито інструментарій бюджетного регулювання інноваційної діяльності. Досліджено бюджетні інвестиції, бюджетні кредити, державні гарантії, державні субсидії як потенційні інструменти підвищення інноваційної активності. Оцінено джерела фінансування інновацій в Україні. Визначено засади фінансової підтримки інноваційних процесів. З’ясовано вплив бюджетної політики на дієвість і результативність застосування інструментів бюджетного регулювання для стимулювання інновацій. Окреслено пріоритети бюджетного регулювання інноваційної діяльності в умовах модернізації національної економіки.

Ключові слова:

бюджет, бюджетна політика, бюджетне регулювання, інструменти бюджетного регулювання, інновації, інноваційна діяльність

Подібні статті



Репозитарій НБУВ Репозитарій ІРД НАНУ УДК 331.108
Ільїч Л. М. Людський капітал інноваційної діяльності: проблеми підготовки, залучення й утримання талантів / Л. М. Ільїч // Регіональна економіка. – 2014. – №4(74). – С. 127-135.

Літер.: 10


Вивчені проблеми розвитку людського капіталу для потреб інноваційної діяльності в Україні. Досліджено позиції України у світових рейтингах за людським капіталом та інноваціями. Доведено, що країна має достатній науково-технічний потенціал для забезпечення сталого міжнародного співробітництва в інноваційній сфері. Виявлено, що створенню сприятливого середовища для розвитку людського капіталу інноваційної діяльності перешкоджають нерозвиненість внутрішнього ринку інновацій, недостатні обсяги фінансування науки, низький рівень соціального захисту й безпеки, відсутність сприятливого середовища для залучення талантів, недосконалість правової бази у сфері захисту інтелектуальної власності. Запропоновано основні заходи щодо забезпечення стійкого розвитку людського капіталу інноваційної діяльності в Україні. 
людський капітал, інновації, інноваційна діяльність, наукові кадри, «відтік талантів», конкурентоспроможність 



Репозитарій НБУВ Репозитарій ІРД НАНУ Євдокименко В. К. Оцінка ефективності бюджетування в системі фінансових важелів управління в адміністративно-територіальних одиницях / В. К. Євдокименко, Е. О. Юрій, М. В. Карвацький // Регіональна економіка. – 2010. – №3(57). – С. 195-199. 

Обґрунтована необхідність оцінки ефективності розробляння бюджетів адміністративно-територіальних одиниць у контексті об’єктивної потреби постійного зростання частки власних доходів у доходах місцевих бюджетів. Показано, що ефективне управління в регіонах об’єктивно потребує, поряд з іншим, оцінки ступеня залученості наявних потенцій щодо поповнення дохідної частини бюджетів. Запропоновані система відповідних кількісних показників та порядок кредитно-рейтингової оцінки органів місцевого самоврядування. Представлено схему механізму визначення ефективності формування бюджету адміністративно-територіальної одиниці. 
бюджет, фінансові ресурси, власні доходи, закріплені доходи, бюджетне покриття, бюджетна результативність, бюджетна забезпеченість, індекси валової доданої вартості 



Репозитарій НБУВ Репозитарій ІРД НАНУ УДК 332.14:336.532.1
Радіонов Ю. Д. Про деякі особливості використання бюджетних коштів у розбудові соціальної інфраструктури / Ю. Д. Радіонов // Регіональна економіка. – 2013. – №1(67). – С. 164-170.

Літер.: 6


Досліджено проблеми ефективності використання бюджетних коштів у галузі будівництва. Встановлено причини припинення фінансування інфраструктурних об’єктів та ріст кількості незавершеного будівництва. Проаналізовано чинники негативного впливу та запропоновано деякі напрями удосконалення бюджетного механізму використання державних коштів та досягнення кращих результативних показників. 
бюджетні кошти, неефективне використання коштів, незавершене будівництво, довгобуди, інфраструктурні об’єкти 



Репозитарій ІРД НАНУ Репозитарій НБУВ УДК 336.27:338.24(477)
Линник О. О. Формування зовнішнього державного боргу України у 2010-2014 рр.: причини та наслідки / О. О. Линник // Регіональна економіка. – 2015. – №1(75). – С. 104-114.

Літер.: 28


Визначено основні причини накопичення зовнішнього державного боргу в Україні протягом 2010-2014 рр. Основний акцент зроблено на аналізі невідпрацьованих уроків залучення позикових коштів і неврахуванні досвіду зарубіжних країн у подібних чи аналогічних ситуаціях, а також здійснено аналітичний огляд видатків Держбюджету на капітальні інвестиції в розрізі регіонів. За результатами проведеного дослідження виявлено неінвестиційний характер використання зовнішніх позик державного сектору, про що свідчать критично малі обсяги фінансування капітальних інвестицій протягом аналізованого періоду у досліджуваних областях. До невідпрацьованих уроків також віднесено непродуману політику обмінного курсу, надмірне накопичення зовнішньої державної заборгованості на тлі стрімкої девальвації, падіння ВВП і відтоку капіталу, брак фіскальної дисципліни та втрату співпраці з МВФ, яку вдалося відновити лише із середини 2014 р. У найближчому майбутньому варто очікувати на два потенційні ризики для обслуговування державної заборгованості – підвищення світової відсоткової ставки та подорожчання долара щодо інших світових валют. Перспективами подальших досліджень у цьому напрямі є дослідження можливостей інвестиційного відновлення у регіонах і зміна пріоритету державної політики від дотаційного до інноваційного фінансування. 
зовнішній державний борг, стабілізаційна політика, капітальні інвестиції, МВФ, ефективність 


Веб-майстер П. Попадюк